Udhëzues i plotë i udhëtimit në Stamboll

Turqia është një vend multikulturor, me rrënjë historike që shkojnë që nga lashtësia. Disa episode të përfshira në libra dhe në imagjinatën popullore u zhvilluan atje ku ndodhet vendi sot: Troja, Tempulli i Artemidës, Muzeu i Halicarnassus dhe shumë pasazhe të tjera (Stambolli). Vendi ndodhet në tranzicion midis lindjes dhe perëndimit, duke qenë pjesë e…

Udhëzues i plotë i udhëtimit Capadoccia

Capadoccia është një vend magjik në fshatin turk, i famshëm kryesisht për udhëtimet me balona që ofron për vizitorët e saj. Kështu, atraksioni kryesor i rajonit është peizazhi parajsor që ofron, i mbushur me lugina, male dhe shkretëtirë në tonet e kuqe. Përveç kësaj, hotelet e shpellave i japin këtij rajoni një bukuri të ndryshme dhe…

Bilbao, Spanjë: Qytet Kozmopolit në Vendin Bask

Arsyeja më e madhe që e bën Bilbaon shumë të veçantë është turizmi kulturor. Ashtu është, ajo që e veçon këtë qytet mesjetar është Muzeu Guggenheim, i cili padyshim ka kontribuar në një mënyrë strategjike në zhvillimin lokal. Megjithatë, ky monument i pakrahasueshëm i artit dhe kulturës i hap rrugën atraksioneve të tjera turistike në Bilbao. Do të kuptoni…

Santiago, Kili – 5 turne për të bërë në qytet

Santiago de Chile është kryeqyteti i Kilit dhe qyteti më i madh në vend. Ajo magjeps për ofertën e saj të madhe turistike dhe për vlerën e saj historike dhe kulturore. Që nga themelimi i saj nga Pedro Valdivia në 1541, duke kaluar nëpër faza të ndryshme historike si diktatura e gjeneralit Pinochet, dhe vepra e Pablo Neruda, Santiago…

5 shkretëtira që duhen vizituar nëpër botë

Shkretëtirat janë vende magjike për t'u vizituar, qoftë gjatë ditës apo natës. Bota është plot me to. Ka të paktën një në çdo kontinent. Prandaj, është e rëndësishme të dini se çfarë janë këto shkretëtira dhe çfarë të bëni për t'i njohur ato, me këshillat kryesore të udhëtimit. Ne kemi përgatitur këtë…

Lumenjtë ikonë për t'u eksploruar në udhëtimin tuaj

Lumenjtë janë elementë themelorë për ekzistencën njerëzore, qytetërimet dhe qytetet. Në këtë mënyrë, disa prej tyre kanë një rëndësi të paparë kulturore dhe historike për rajone dhe vende të ndryshme. Këtu do të flasim për disa lumenj ikonë. Lexim i mirë! Lumenjtë ikonë për t'u vizituar Këta janë lumenjtë që ofrojnë udhëtime dhe atraksione të shkëlqyera për vizitorët: Lumi Nil;…

6 Qytete në Azi për t'u zbuluar

Azia është kontinenti më i populluar në botë. Në këtë mënyrë, siç nuk mund të ishte ndryshe, ajo ka disa nga metropolet më të mëdha në botë. Ata kanë një popullsi të madhe dhe janë mjaft kozmopolite. Për t'ju prezantuar këto qytete, ne bëmë këtë artikull. Lexim i mirë! 6 qytete në Azi…

Granada, Spanjë: Këshilla për Udhëtimin

Granada është një nga qytetet më të bukura në Evropë dhe ka marrë emrin e provincës. Në mënyrë të pamohueshme, është një nga kartolinat kryesore të Spanjës. Granada është një nga destinacionet kryesore turistike në botë. Ai gjithashtu paraqet një sërë atraksionesh, nga monumentet arkitekturore, lagjet, muzetë, ndër të tjera. Në këtë mënyrë, ne…

Malargue, Argjentinë - Çfarë duhet bërë

Malargue është një nga qytetet kryesore në shtetin e Mendoza, i cili ndodhet në veri të komunës së San Rafael. Përveç kësaj, kufizohet me shtetet e La Pampa, Neuquén dhe është gjithashtu një nga kufijtë me Kilin. Po kështu, është një qytet që shquhet ekonomikisht në bujqësi, miniera dhe naftë…

Arequipa, Qyteti i Bardhë i Perusë

Peruja është një nga vendet në Amerikën e Jugut që pret më shumë turistë. Pjesa më e madhe e kësaj rrjedhe shpjegohet nga bukuritë natyrore të Andeve dhe kultura laike e popujve indigjenë. Përveç Cusco dhe Machu Picchu, destinacionet më të famshme, ia vlen të vizitoni qytetin e Arequipa. I njohur si…

Puerto Iguazu, Argjentinë - Spektakli i Natyrës

Puerto Iguazu, një vend që ka një natyrë me bukuri të admirueshme, ushqime të shijshme dhe aventura të jashtëzakonshme. Puerto Iguazú është një nga atraksionet kryesore turistike në Argjentinë. Në fakt, është një vend ku natyra parakalon me shkëlqimin e saj në Parkun Kombëtar Iguaçu. Kjo është arsyeja pse Ujëvarat, një nga 7 mrekullitë natyrore të…

Qytetet më të mira historike në Afrikë për t'u vizituar

Afrika është kontinenti që përmban gjurmët më të vjetra të pushtimit njerëzor. Turizmi në kontinent është i famshëm për safaritë e tij në savanën afrikane, apo edhe udhëtimin e turistëve në shkretëtirën e Saharasë. Megjithatë, ka më shumë atraksione në këtë kontinent, siç janë qytetet historike në Afrikë. Megjithatë, ka më shumë atraksione…

5 qytete kozmopolite për t'u vizituar

Që nga lashtësia, disa qytete kishin karakteristika të ndryshme, të cilat i vendosën si qendër të kulturës dhe arteve. Këto janë qytetet e njohura kozmopolite, katalizatorë për kultura nga rajone dhe vende të ndryshme. Në këto qytete është e mundur të përjetoni kultura të ndryshme pa u larguar nga qyteti, gjë që i bën ato shumë tërheqëse. Ne e bëmë këtë artikull për të…

5 vende në Afrikë për të shkuar në plazh

Kur flisni për Afrikën, Savana Afrikane dhe safarit në të gjithë vendin vijnë menjëherë në mendje. Përveç kësaj, ka edhe shumë për kafshët si luanët, zebrat, rinocerontët, ndër të tjera. Por Afrika është shumë më tepër se kaq, dhe ka shumë histori dhe peizazhe të tjera të jashtëzakonshme, si shkretëtirat, oqeanet dhe…

5 Safari në Afrikë

Afrika është kontinenti më i vjetër në Tokë që ka një prani njerëzore. Si e tillë, ajo ka një histori të pasur. Përveç kësaj, një tjetër tërheqje e madhe e kontinentit është natyra e tij. Safarët janë të famshëm në botë dhe janë thelbësore për të mësuar më shumë rreth Savanës afrikane dhe për të parë kafshë të tilla si gjirafat, luanët, zebrat, ndër të tjera….

Puno, Qyteti i Titicaca peruane

Peruja është një vend që ka liqene të bukur në pjesë të ndryshme të territorit të saj. Ndër qytetet që kanë liqen vlen të përmenden Huaraz dhe Puno. Ky i fundit ka akses të drejtpërdrejtë në liqenin e madh të Titicaca, i cili ndodhet në kufirin midis Perusë dhe Bolivisë, në rajonin e Andeve. Në mënyrë që…

Plazhet më të mira në Karaibe

Karaibet është një destinacion i jashtëzakonshëm, veçanërisht për shkak të bukurisë së plazheve. Këtu kemi bërë një listë të atyre kryesore që duhet të vizitoni në udhëtimin tuaj në këtë vend. Lexim i mirë! Plazhet kryesore në Karaibe Këto janë plazhet më të bukura në Karaibe: Plazhi James Bond (Xhamajka); Junkanoo…

Trashëgimia kryesore botërore në Azi

Azia është kontinenti më i madh në botë dhe gjithashtu një nga më të vjetrit për sa i përket popullsisë. Kështu, atje tashmë ka pasur shumë qytetërime. Këtu do të flasim për disa nga vendet kryesore të trashëgimisë botërore në Azi. Trashëgimia kryesore botërore në kontinentin aziatik Këtu janë disa që duhet të vizitoni: Hoi An (Vietnam);…

Këshilla për udhëtimin: Qyteti i Petrës

Qyteti i Petrës, i njohur gjithashtu si Qyteti Rozë, është një qytet antik i ndërtuar nën formacione shkëmbore tipike për brendësinë e Jordanisë, në rajonin e një shkretëtirë të gjerë dhe të thatë. Qyteti shërbeu si një kështjellë e vërtetë, duke mbrojtur tregtarët arabë nga mbretëria e lashtë e Jordanisë nga hajdutët dhe pushtuesit. Këta tregtarë…

Qytetet e humbura nëpër botë

Gjatë historisë, disa qytete janë shkatërruar ose braktisur. Ka shumë arsye pse një qytet ngec, veçanërisht migrimi masiv i shkaktuar nga luftërat, zitë e bukës ose paqëndrueshmëria politike. A e dini cilat janë qytetet më interesante të humbura në botë për t'u vizituar? Këtu veçojmë disa nga më kryesoret në mbarë botën. Shikoni!…